Як правильно обирати моторну оливу?

Мінімум, що вам треба знати для купівлі оливи :

  • марка, модель і рік випуску автомобіля
  • тип і стан двигуна
  • стиль водіння
  • умови експлуатації

Наслідуйте рекомендаціям виробника вашого автомобіля щодо заміни оливи і фільтрів. Це особливо важливо в період, коли авто знаходиться на гарантії, тому що, нехтуючи правилами заміни оливи, ви можете втратити право на гарантійне обслуговування, а також пошкодити двигун вашого автомобіля.

 

Просто і надійно

Наслідуйте рекомендаціям заводу-виробника. У сервісній книжці (керівництві по ремонту) подивіться, яку оливу рекомендує завод  для певних умов експлуатації - клас оливи по SAE, клас по API, CCMC, АСЕА, стандарт заводу-виробника. Для європейських авто прийнято користуватися класифікацією CCMC або АСЕА, для американських - API. Не забувайте, що у нас взимку буває і нижче - 25 С.

 

Якщо ніколи читати

Назвіть продавцеві автокрамниці, що спеціалізується на продажі моторних олив, початкові дані (марка, модель і рік випуску автомобіля, тип і стан двигуна). Як правило, в серйозних магазинах є каталоги провідних фірм з вказівкою вживаності олив і інших експлуатаційних рідин та матеріалів на тих або інших моделях.

 

Занадто добре - теж недобре

Недоцільно купувати оливу більш високого класу, ніж рекомендована. Така олива не приведе до помітних поліпшень в роботі двигуна і збільшення термінів служби оливи. Більше того - різке підвищення рівня експлуатаційних властивостей оливи може привести до аварійного виходу двигуна з ладу, внаслідок провертання вкладишів підшипників колінчастого валу, викликаних змиванням усіх забруднень з внутрішніх порожнин двигуна, засміченням фільтрів і обмеженням подання оливи в підшипники.

 

Термін служби

Теоретично, оптимальний період для заміни оливи повинен залежати від кількості чинників, і часто найменш важливий з них - це пробіг двигуна. На жаль, рекомендовані інтервали заміни оливи - середні, ґрунтовані на типових умовах і стилі експлуатації автомобіля. Якщо ж умови експлуатації автомобіля суворіші, олива повинна змінюватися частіше для того, щоб забезпечувати максимальний захист і чистоту двигуна.

Вважається, що якісніші оливи можна рідше міняти. Це справедливо лише для окремих моделей. Періодичність заміни оливи і фільтрів, вказує виробник автомобіля, враховуючи при цьому і характеристики рекомендованої оливи. Якісна моторна олива збільшує термін служби двигуна, але вимагає заміни відповідно до рекомендацій виробника автомобіля. Як правило, періодичність заміни оливи для авто з бензиновим двигуном складає 10-15 тис. км пробігу, але не рідше за один раз в рік, а на деяких моделях - навіть раз на півроку. Окремі фірми рекомендують вироблювані ними мінеральні оливи замінювати через 5-7 тис. км. Незалежно від вживаної оливи, рекомендується при підвищених навантаженнях (важких умовах експлуатації) удвічі скорочувати періодичність його заміни.

 

Що таке "підвищені навантаження"?

Як не дивно, це не їзда по магістралі з високою швидкістю. Набагато гірше на двигун впливає їзда в спортивному стилі, з частими і різкими прискореннями, постійними оборотами двигуна, близькими до максимальних, перевезення вантажів, буксирування причепа, їзда по бездоріжжю. До важких умов відноситься і їзда по місту з частими запусками двигуна або з непрогрітим двигуном.

 

Яку оливу вибрати?

Багато фірм виробляють моторні оливи, однакові по в'язкості і класу якості, але з різною основою. В цьому випадку все залежить від ступеню форсованості двигуна і стилю водіння. Спортивні автомобілі і "наворочені" версії вимагають застосування "синтетики", звичайні можуть обходитися і "мінералкою" відповідної якості. По стилю водіння; мінеральні оливи більше підходять для стандартних умов водіння, напівсинтетичні - для екстремальних навантажень, але при необхідності скорочення витрат на обслуговування синтетичні оливи рекомендуються для автомобілів класу "Люкс", водіїв-спортсменів, екстремальних навантажень. Найголовніша вимога - бути впевненим, що це не підробка. Для сучасних автомобілів виробники рекомендують всесезонні моторні оливи, що забезпечують зниження експлуатаційних витрат, скасовують сезонну заміну олив і дають економію палива 1-3% порівняно з експлуатацією на сезонних (літніх та зимових) оливах.

 

Чи можна змішувати?

Питання, звичайно, цікаве.... З одного боку, одне з вимог стандартів API свідчить; всі нові оливи, що випускаються, мають бути сумісними із вже існуючими еталонними оливами. Але, окрім стандарту API, є ще особливості країн з "перехідною економікою", одна з яких - підробляється все, на що є попит. У цю категорію потрапили, на жаль, і моторні оливи.

Крім того, деякі початкуючі виробники позначення по API наносять, але повний комплекс випробувань не проводять (дуже дорога процедура). Тому тут діє принцип : краще не змішувати якщо не знаєте, що вийде!  Можна змішувати оливи одного виробника, якщо виробник вказав, що це можна робити. Уникайте випадків, коли доводиться доливати невідому оливу.

Якщо є бажання, можете проекспериментувати, але заздалегідь уточните вартість капремонту двигуна.

 

Як часто міняти оливу?

Усі моторні оливи, незалежно від їх типу, з часом втрачають свою в'язкість і захисні властивості. Коли це відбувається, єдине рішення - свіжа олива, але як часто це необхідно? Чим частіше Ви його мінятимете, тим довше проживе двигун Вашого автомобіля.

Моторні мастила розроблені з урахуванням вимог автовиробників і повинні замінюватися відповідно до їх рекомендацій. Теоретично, оптимальний період для заміни оливи повинен залежати від кількості чинників, і часто найменш важливий з них - це пробіг двигуна. На жаль, рекомендовані інтервали заміни оливи - середні числа, грунтовані на типових умовах і стилі експлуатації автомобіля. Якщо ж умови експлуатації автомобіля суворіші, олива повинна змінюватися частіше для того, щоб забезпечувати максимальний захист і чистоту двигуна.

 

Інші умови, які повинні братися до уваги :

  • Кількість холодних запусків двигуна;
  • Температура довкілля;
  • Ефективність очищення колінчастого валу;
  • Знос двигуна;
  • Точність карбюрації під час прогрівання двигуна;
  • Якість використовуваного палива;
  • Стиль водіння.

Якими б високоякісними оливами Ви не користувалися, рано чи пізно доведеться робити ремонт двигуна. Але водії, що використовують якісну оливу, за рівних умов експлуатації, проїздить без ремонту довше.

Купуючи оливу, пам'ятаєте: Економлячи на моторному мастилі, Ви скорочуєте термін роботи Вашого двигуна!

 

Що треба робити:

  • Завжди наслідуйте рекомендації виробників Вашого автомобіля.
  • Використовуйте якісні оливи - не заливайте оливу, якщо не впевнені в її якості.
  • Використовуйте регулярно мірник: не експлуатуйте автомобіль, якщо відмітка на масляному щупі нижче "min"